DŮLEŽITOST PESTRÉ A VYVÁŽENÉ STRAVY

DŮLEŽITOST PESTRÉ A VYVÁŽENÉ STRAVY

Aby tělo správně fungovalo, potřebuje všechny druhy živin. Některé jsou důležité pro to, aby byly splněny energetické požadavky buněk pro jejich dělení a růst, jiné umožňují normální buněčné chemické procesy a další mají ochranné funkce.

Strava by měla obsahovat sacharidy, tuky, bílkoviny, vitaminy, minerály, vlákninu a vodu. Hlavním zdrojem energie jsou sacharidy. Tuky, kromě toho, že poskytují energii v koncentrované formě, pomáhají vstřebávat některé vitaminy. Naše tělo potřebuje určité množství tuků, ale je důležité dbát na to, aby toto množství nebylo nadměrné. Bílkoviny jsou látky, které jsou pro tělo nezbytné. Každé tělo je vlastně tvořeno bílkovinami a je tedy důležité mít každý den příjem bílkovin pro udržení zdravých tkání a jejich opravu a ochranu před poškozením. I bílkovina je zdrojem energie. Pro správné fungování organismu hrají důležitou roli vitaminy a minerály.
Základem zdravého životního stylu je obecně pestrá a vyvážená strava. Druh a množství potravin, které jíme, ovlivňuje naši energii a náladu. Zdravý životní styl hraje důležitou roli při podpoře imunitního systému a snižuje riziko diabetu a kardiovaskulárních onemocnění. Správně zvolená strava může pomoct úspěšně zdolat nepříjemné vedlejší účinky léčby, přispět k udržení kvality života, chránit zranitelný imunitní systém a zabránit podvýživě. Bohužel, zatím neexistují žádné důkazy, že by strava mohla změnit prognózu nemocných s myelomem. Také proto vám není doporučována žádná speciální dieta, není tedy ani zapotřebí nějak zásadně měnit dosavadní stravovací návyky, pokud si to sami nepřejete.

Pokud se pro změnu jídelníčku rozhodnete, potom bychom doporučili stravovat se podle zásad zdravé výživy. Co toto doporučení obnáší, vám vysvětlí nutriční terapeut. Obecně se jedná o tato doporučení:

  • Zdravá strava rovná se pestrá strava, vyvážená strava, tedy strava, která obsahuje všechny složky potravin v přiměřené míře a přiměřených porcích.
  • Vždy je vhodné konzumovat raději potraviny čerstvé, nejlépe pocházející z daného regionu nebo dané země, podle ročních období.
  • Není dobré zapomínat na zeleninu a ovoce, pokud není k dispozici čerstvé, je možné sáhnout po kompotovaném ovoci nebo nakládané zelenině.
  • Při konzumaci masa volit spíše maso rybí, libové, pokud máte rádi červené maso, vybírejte kvalitní, volte spíše méně tučné a nesmažené pokrmy.
  • Nemusíte se vyhýbat potravinám obsahující vápník, protože neovlivní jeho hladinu v krvi a bílkoviny přijaté ve stravě neovlivní hladinu paraproteinu v krvi.
  • Není nutné se vyhýbat kávě, zelenému čaji nebo alkoholu, je však nutné vše přijímat v přiměřeném množství.
  • Koření a sůl můžete používat, ale pokud vám některé koření nevyhovuje, vynechejte jej a jídla zbytečně nedosolujte.

    Zdravý způsob stravování vám může napomoct zlepšit zásobování těla energií, posílit jej a přispět k rekonvalescenci po prodělané léčbě.

ZDROJ: Jak žít s mnohočetným myelomem. Informace pro nemocné a ty, kteří o ně pečují. Druhé, upravené vydání. Vydala: Česká myelomová skupina, nadační fond; International Myeloma Foundation; 2017.

Další příznak, který je pro nádorové onemocnění charakteristický, je únava, což je pocit únavy a vyčerpanosti, který přetrvává nezávisle na prováděné aktivitě a který s odpočinkem nemizí. Pokud se cítíte unaveni, trvejte na tom, že si potřebujete odpočinout a odpočívejte. Několik tipů jak překonat únavu:

  • Dbejte na to, abyste v potravě přijímali dostatek energie. Organismus potřebuje např. dostatek železa, aby červené krvinky mohly zásobovat všechny buňky kyslíkem. Zařaďte proto do svého jídelníčku potraviny bohaté na železo, jako je např. čočka, fazole, telecí játra, kakao, mák, zelené bylinky (pažitka, pórek), ořechy (sója, pistácie, kešu, arašídy) nebo cereálie.
  • V době hluboké únavy je dobré jíst potraviny bohaté na sacharidy, protože jsou zdrojem „rychlé“ energie. Příkladem je sušené ovoce, těstoviny, čočka, fazole, hrách, brambory, fíky, banány, pečivo. Jezte po malých dávkách, ale velmi často a v průběhu celého dne.
  • Každý den se protáhněte, udělejte třeba jen pár základních cviků. Když cvičíte, myslete pouze na cvičení, každý cvik v duchu prožívejte, tak bude cvičení intenzivnější, i když provedete pouze pár jednoduchých cviků. Každou práci podrobně promyslete, abyste si co nejúčelněji připravili věci, které budete potřebovat a nemuseli zbytečně přecházet. Plánujte každou aktivitu.
  • To, co musíte každý den udělat, si časově rozložte, nesnažte se dělat vše najednou a uvědomte si, že v této fázi nezvládnete všechno. Nebojte se říct nahlas, že nejste schopni zvládnout vše, co jste dělali předtím a požádejte rodinu či přátele o pomoc. Netrapte se tím, že nezvládnete tolik, tímto stavem prošlo mnoho dalších lidí před vámi. Po jídle klidně nechejte nádobí ve dřezu a vraťte se k němu až po nějaké době. Volte oděvy, které se snadno oblékají a při oblékání klidně seďte.
  • Pokuste se upravit své spánkové návyky. Dostatek kvalitního spánku je pro zmírnění únavy velmi důležitý. Spěte v zatemněné, vyvětrané a klidné místnosti, pokud je to možné, usínejte a vstávejte ve stejnou dobu. Před spánkem nepijte povzbuzující nápoje (kávu, kakao, kolu) ani alkohol, neusínejte u televize. Máte-li v noci hlad, snězte před spaním něco lehkého.

    Naučte se a využívejte k navození spánku relaxační techniky. Pokud vám kvalitu nočního spánku narušuje odpolední siesta, pokuste se ji z denního programu vyřadit.

ZDROJ: Jak žít s mnohočetným myelomem. Informace pro nemocné a ty, kteří o ně pečují. Druhé, upravené vydání. Vydala: Česká myelomová skupina, nadační fond; International Myeloma Foundation; 2017.

Během léčby mohou v dutině ústní někdy vzniknout malé povlaky či vřídky. Tyto změny v ústech mohou být bolestivé i infekční. Upozorněte vždy lékaře, který vám může včas nasadit léky nebo vám poradit, jak předcházet zhoršování stavu a doporučí vám speciální hygienu dutiny ústní. Sami dbejte na to, že si budete čistit zuby měkkým kartáčkem a vyvarujte se dráždivých jídel (ostré, kořeněné, slané nebo pálivé pokrmy).

Doporučení pro případ, že trpíte bolestivostí a suchostí dutiny ústní:

  • Vyvarujte se pokrmů, které ulpívají na horním patře, jako je např. čokoláda, tavené sýry nebo některé druhy sladkého pečiva.
  • Nepoužívejte ústní vodu s obsahem alkoholu.
  • Studené nápoje nebo cumlání kostek zmrazené tekutiny či zmrzlina mohou bolestivost zmírnit.
  • Volte potravu, která je měkká, nedráždivá (např. omáčky, polévky, kaše, doměkka vařená jídla), při jídle pijte. Buďte opatrní na tvrdší potravu (kůrka chleba nebo jiné čerstvé pečivo, některé druhy zeleniny), může dojít k poranění v ústech.
  • Je-li to možné, používejte žvýkačku nebo šťavnaté bonbóny ke zvýšení tvorby slin.
  • Pečujte o rty, používejte pomády na rty.

Můžete také zaznamenat změny ve vnímání chuti a některé potraviny mohou netypicky chutnat sladce, slaně nebo „kovově“ – to se může přihodit zejména po transplantaci kostní dřeně. Vnímání chuti by se mělo upravit po ukončení léčby. Pokud problémy přetrvávají, snažte se jíst jídla, která mají přitažlivou vůni. Používejte nedráždivé koření, bylinky nebo marinády.

ZDROJ: Jak žít s mnohočetným myelomem. Informace pro nemocné a ty, kteří o ně pečují. Druhé, upravené vydání. Vydala: Česká myelomová skupina, nadační fond; International Myeloma Foundation; 2017.

Nevolnost (nauzea) a zvracení provází jak chemoterapii, tak radioterapii. Nevolnost vznikající při aplikaci cytostatik, je dnes již dobře zvládnutelná. Dlouhodobá nevolnost a nechutenství po aplikaci chemoterapie je hůře řešitelným problémem. Nicméně dnes jsou již proti zvracení a nevolnosti k dispozici velmi účinné léky. Tento nežádoucí účinek je velmi nepříjemný nejen ze své podstaty, ale i proto, že intenzivně připomíná onemocnění samotné a zeslabuje vůli k další léčbě.

V některých případech tyto příznaky v mírnější formě doprovázejí celou dobu léčby, většinou je však nevolnost a zvracení přítomno jen v omezeném čase při a po chemoterapii. Obtíže mohou začít při podávání chemoterapie a přetrvávat 8 až 24 hodin po jejím skončení. Při opakovaném podávání chemoterapie se může stát, že nevolnost nebo dokonce i zvracení začnou ještě před podáním cytostatik, jde o takzvanou předběžnou nevolnost.

Neodkládejte rozhovor se zdravotníky, pokud trpíte nevolností nebo zvracíte!

Každou nevolnost nebo zvracení ihned ohlaste svému ošetřujícímu lékaři nebo sestře, zvláště trvají-li déle než jeden den nebo vám zabraňují v pití tekutin. Každá nevolnost nebo zvracení mohou být zmírněny nebo dokonce zcela odstraněny.

Doporučení pro snížení příznaků nevolnosti:

  • Jezte menší porce několikrát denně, vyvarujte se velkých porcí jídel a pocitu plného žaludku.
  • Pijte tekutiny hodinu před nebo po jídle, nepijte v průběhu jídla.
  • Jezte a pijte pomalu.
  • Vyvarujte se sladkostí, smaženého a tučného jídla.
  • Jezte jídla studená, snáší se lépe než teplá.
  • Jídlo dobře rozžvýkejte, usnadníte tak jeho trávení.
  • Jestliže trpíte nevolností ráno, snězte ráno, ještě než vstanete z postele trochu suchého jídla, jako například sušenku, toust nebo obilniny (nelze použít při zánětu v dutině ústní nebo v krku a při nedostatečné tvorbě slin).
  • Pijte chladné, neslazené ovocné šťávy (džusy) bez bublinek.
  • Cumlejte ledové kostky, mátové nebo kyselé ovocné bonbony (kyselé bonbony nejsou vhodné při zánětu v dutině ústní nebo v krku).
  • Vyhýbejte se intenzivním vůním a zápachům (vůně při vaření, parfémy, kouř apod.).
  • Pokud jste doma, připravte si mražené jídlo do zásaby na dobu, kdy nebudete mít náladu na vaření.
  • Po jídle odpočívejte na židli nebo lépe v křesle, nejméně dvě hodiny po jídle si nelehejte.
  • Noste volné, nesvíravé oblečení (například lepší jsou šle než opasek).
  • Při nevolnosti zhluboka a pomalu dýchejte.
  • Odvracejte pozornost od svých obtíží povídáním se spolupacienty, členy rodiny nebo přáteli, neprobírejte s nimi své zdravotní problémy.
  • Poslouchejte svou oblíbenou hudbu, v televizi sledujte nenáročné zábavné pořady.
  • Vyvarujte se jídla několik hodin před podáním chemoterapie, pokud pří ní pociťujete nevolnost nebo nucení na zvracení.
  • Po poradě s psychologem můžete k předcházení předběžně nevolnosti vyzkoušet relaxační techniky.

CP-354817

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak řeknu svým blízkým, že jsem onemocněl(a)?
Onemocnění mnohočetným myelomem se netýká jen pacienta, ale postihuje páry, rodiny, přátele. Složité pocity a změny životního stylu, které po sdělení diagnózy následují, mohou být zdrcující i pro rodinné příslušníky.
Další způsoby podpory
K dispozici je mnoho léků a některé přináší úlevu od bolesti. Různé léky Vám mohou pomoci cítit se lépe a snadněji přijmout stres a pocity deprese nebo negativity. Buďte otevření k různým formám pomoci.
Pohybová aktivita
Pohyb je každodenní součástí životního stylu mnoha lidí. Pravidelný pohyb napomáhá udržovat vaše tělo v kondici, zároveň může posilovat vaši psychickou i fyzickou pohodu. Zlepšování svalové síly je také důležité pro snižování tlaku na kosti.
Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson