DALŠÍ ZPŮSOBY PODPORY

DALŠÍ ZPŮSOBY PODPORY

K dispozici je mnoho léků a některé přináší úlevu od bolesti. Různé léky Vám mohou pomoci cítit se lépe a snadněji přijmout stres a pocity deprese nebo negativity. Buďte otevření k různým formám pomoci.

V případě potřeby Vám lékař doporučí fyzioterapii. Fyziotrapeut Vás naučí cvičení, které zlepší pohyb či zmírní nepříjemný pocit nebo bolest v kostech. Fyzioterapie se silnějšími masážními technikami a agresivními pohyby se nedoporučuje.
Pokud se objeví problémy s každodenními činnostmi, může Vám pomoct pracovní terapeut. Ukáže Vám, jak je možné dělat jednu činnost vícekrát a jak ji lze provést jinak. Naučí Vás, jak používat speciální nástroje. Pracovní terapeut Vám poradí, jak si přeuspořádat životní prostor a pracovní návyky.

Jóga je praxe, při které Vám relaxační cvičení pomáhá řídit tělo i mysl. O vhodnosti jógy pro Vás se poraďte se svým lékařem.

Je nekonečně mnoho možností, jak zvládat psychické problémy. Zmírnit nebo vyřešit je může pomoci i muzikoterapie pomocí různých forem hudby.

Máte kvůli mnohočetnému myelomu obavy nebo deprese? To je obvyklé a dá se to očekávat. Pokud Vám negativní myšlenky nebo strach brání v normálním životě, promluvte si se svým lékařem, který Vám doporučí vhodný postup.

CP-354817

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Důležitost pestré a vyvážené stravy

Aby tělo správně fungovalo, potřebuje všechny druhy živin. Některé jsou důležité pro to, aby byly splněny energetické požadavky buněk pro jejich dělení a růst, jiné umožňují normální buněčné chemické procesy a další mají ochranné funkce.

Péče a komunikace s blízkým člověkem s MM
Onemocnění mnohočetným myelomem se netýká jen pacienta, ale postihuje páry, rodiny, přátele. Složité pocity a změny životního stylu, které po sdělení diagnózy následují, mohou být zdrcující i pro rodinné příslušníky.
Život s mnohočetným myelomem

"Vždycky jsem dodržoval velmi zdravý životní styl: nekouřil jsem, byl jsem pořád aktivní a jedl jsem zdravě. Proto se mi pořád dokola vrací otázka — proč já? Ale žádná odpověď neexistuje. Takže nemůžu dělat nic jiného, než se nemoci postavit čelem a vypořádat se s ní." Martin, 73 let