O nemoci

Crohnova nemoc (CN), někdy nazývaná také Crohnova choroba (výslovnost „kronova“), je imunitně zprostředkovaný zánět, při kterém neadekvátní reakce imunitního systému napadá vlastní gastrointestinální (GI) trakt, což vede k chronickému zánětu střeva. Crohnova choroba a ulcerózní kolitida jsou souhrnně označovány jako chronické idiopatické střevní záněty (IBD). IBD mohou mít značný vliv na kvalitu života pacientů.

Co je Crohnova nemoc?

Co je Crohnova nemoc?

Crohnova nemoc je chronický stav. To znamená, že trvá celý život, přičemž se střídají období bez potíží (remise) a období, kdy jsou symptomy aktivní (relapsy nebo vzplanutí).

Symptomy

Příznaky

Pacienti s Crohnovou nemocí mají řadu různých příznaků a symptomů, které jsou u různých pacientů různé, mohou se průběžně měnit a pohybují se od mírných po závažné.

Jak diagnostikovat Crohnovou nemoc?

Jak se Crohnova choroba diagnostikuje?

Včasné stanovení diagnózy a léčba Crohnovy choroby jsou velmi důležité, protože tato chronická nemoc s časem progreduje a vede k poškození orgánů.

Extraintestinální manifestace Crohnovy nemoci

Extraintestinální manifestace Crohnovy nemoci

U 10–30 % pacientů s Crohnovou chorobou se projeví tzv. extraintestinální příznaky, které se vyskytují mimo zažívací systém a nejčastěji se projevují na kloubech a páteři (bolest, zánět kloubů – artritida) i na kůži, v očích a v jiných orgánových systémech.