Moje strava při zhoršení Crohnovy choroby, zúžení střev a chirurgických zákrocích

In this page

    Fyzická aktivita

    V průběhu zhoršení zánětu mohou být střeva snadno přetížena. Lékaři doporučují bezezbytkovou dietu, která pomůže zmírnit zánět střev. Zatížení těla je během zhoršení nemoci velmi vysoké. Dbejte na to, abyste navzdory sníženému příjmu potravy konzumovali dostatečná množství tekutin. Vybírejte si nápoje, které Vašemu tělu dodají nezbytné výživné látky a minerály. Patří sem nekyselé ovocné šťávy, nesycená minerální voda a čaj. Strava by měla být výživná. Dobrou volbou jsou avokádo, banány a krémové polévky.

    Strava při zúžení střev a po chirurgickém zákroku

    Pokud Vaše nemoc vede ke zúžení střev nebo byl chirurgicky odstraněn určitý segment Vašich střev, měli byste se zcela vyhnout vláknině. Vláknina je nestravitelnou složkou zeleniny (cereálie, luštěniny, semínka...) a ovoce. Váže vodu, dodává stolici na objemu a napomáhá průchodu jídla a odpadních látek střevem.

    I přes zhoršení jezte

    Během fáze zhoršení spousta pacientů s Crohnovou nemocí odmítá řádně jíst a začíná hladovět. Důvody tohoto rozhodnutí jsou: nevolnost, bolest, nechuť – to jsou doprovodné projevy Crohnovy nemoci v době zhoršení. To je chyba. Na jednu stranu zánět zažívacího traktu snižuje vstřebávání živin a na druhé způsobuje neustálý průjem ztrátu tekutin a následně ztrátu hmotnosti a dehydrataci.V důsledku vyhýbání se jídlu a pití se u hodně pacientů s aktivní Crohnovou chorobou vyvine deficit vitamínů a minerálů. Proto je důležité, abyste společně se svým lékařem nebo výživovým poradcem vytvořili správný individuální stravovací koncept (ve formě na míru šitého stravovacího plánu) s cílem vyrovnat se s nemocí a jednat v případě, že nastane akutní zhoršení.

    Doporučené potraviny
    Nedoporučované potraviny
    Ovoce: omyté a rozmixované ovoce jako banány, zralá jablka, jahody, měkké hrušky, broskve, kiwi nebo mango.
    Kyselé ovoce: kyseliny v citrusech, jako je citrón, pomeranče atd. zatěžují žaludek. To platí také pro šťávy z tohoto ovoce.
    Cereálie a brambory: krupice, špalda, rýže a těstoviny, vařené brambory a knedlíky jsou snadno stravitelné potraviny.
    Tuky a oleje. Vyhýbejte se velkým množstvím oleje, smaženým jídlům, mastným párkům a masům i majonéze.
    Bílkoviny: nízkotučné ryby (např. pstruh), libové hovězí, krůtí maso, zvěřina nebo drůbeží maso, vejce naměkko.
    Sladkosti: velké množství sladkostí, které obsahují hodně tuku, jako je marcipán nebo čokoláda. Nepoužívejte sladidla nahrazující cukr.
    Pijte dostatek tekutin: slabé čaje (například heřmánkový), nesycenou minerální vodu, zeleninové šťávy a nekyselé ovocné šťávy, jako je jablečný, broskvový nebo banánový džus.