ŽIVOT S MNOHOČETNÝM MYELOMEM

ŽIVOT S MNOHOČETNÝM MYELOMEM

"Vždycky jsem dodržoval velmi zdravý životní styl: nekouřil jsem, byl jsem pořád aktivní a jedl jsem zdravě. Proto se mi pořád dokola vrací otázka — proč já? Ale žádná odpověď neexistuje. Takže nemůžu dělat nic jiného, než se k nemoci postavit čelem a vypořádat se s ní."
Martin, 73 let

Stejně jako pro většinu nemocných bude i pro Vás těžké přijmout skutečnost, že Vám byl diagnostikován mnohočetný myelom. Pravděpodobně také nebude jednoduché sdělit tuto zprávu příbuzným a lidem, které znáte. Možná máte strach a ohledně výsledku se cítíte nejistí. Tyto pocity jsou naprosto normální. Naše rada je neptat se "proč". Zkuste mít pozitivní náhled na budoucnost, protože Váš život ještě zdaleka nekončí. Získejte informace o nemoci a buďte v kontaktu s ostatními pacienty. Možná jsou to právě oni, kdo Vám pomohou překonat strach a úzkost.

Některé věci se Vám v životě výrazně změní, přesto Vám nemoc může pomoci k tomu, že uvidíte, co je v životě důležité. Nejdůležitějším aspektem zůstává to, aby se Vám dostalo kvalitní odborné pomoci.

ZDROJ: Jak žít s mnohočetným myelomem. Informace pro nemocné a ty, kteří o ně pečují. Druhé, upravené vydání. Vydala: Česká myelomová skupina, nadační fond; International Myeloma Foundation; 2017.


CP-354817

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak řeknu svým blízkým, že jsem onemocněl(a)?
Onemocnění mnohočetným myelomem se netýká jen pacienta, ale postihuje páry, rodiny, přátele. Složité pocity a změny životního stylu, které po sdělení diagnózy následují, mohou být zdrcující i pro rodinné příslušníky.
Další způsoby podpory
K dispozici je mnoho léků a některé přináší úlevu od bolesti. Různé léky Vám mohou pomoci cítit se lépe a snadněji přijmout stres a pocity deprese nebo negativity. Buďte otevření k různým formám pomoci.
Pohybová aktivita
Pohyb je každodenní součástí životního stylu mnoha lidí. Pravidelný pohyb napomáhá udržovat vaše tělo v kondici, zároveň může posilovat vaši psychickou i fyzickou pohodu. Zlepšování svalové síly je také důležité pro snižování tlaku na kosti.