Praktická pomoc

PRAKTICKÁ POMOC

Obvyklým příznakem mnohočetného myelomu je únava, která zároveň může být vedlejším účinkem některých léků. Extrémní únava může být často způsobena poklesem počtu červených krvinek v těle, což vede ke stavu zvanému anémie.

K pocitům únavy patří nadměrná unavitelnost nebo vyčerpanost, dušnost, špatná paměť, špatná nálada, neschopnost soustředit se a potíže se spánkem.

Pokud pocítíte jakékoli příznaky únavy, vždy to sdělte týmu, který má na starosti Vaši léčbu. Ošetřující lékař s Vámi probere možnosti, jak zvládat či léčit únavu.

Co můžete udělat, abyste se s únavou vypořádali

  • Dbejte na to, abyste v potravě přijímali dostatek energie. Organismus potřebuje např. dostatek železa, aby červené krvinky mohly zásobovat všechny buňky kyslíkem. Zařaďte proto do svého jídelníčku potraviny bohaté na železo, jako je např. čočka, fazole, telecí játra, kakao, mák, zelené bylinky (pažitka, pórek), ořechy (sója, pistácie, kešu, arašídy) nebo cereálie.
  • V době hluboké únavy je dobré jíst potraviny bohaté na sacharidy, protože jsou zdrojem „rychlé“ energie. Příkladem je sušené ovoce, těstoviny, čočka, fazole, hrách, brambory, fíky, banány, pečivo. Jezte po malých dávkách, ale velmi často a v průběhu celého dne.
  • Každý den se protáhněte, udělejte třeba jen pár základních cviků. Když cvičíte, myslete pouze na cvičení, každý cvik v duchu prožívejte, tak bude cvičení intenzivnější, i když provedete pouze pár jednoduchých cviků. Každou práci podrobně promyslete, abyste si co nejúčelněji připravili věci, které budete potřebovat a nemuseli zbytečně přecházet. Plánujte každou aktivitu.
  • To, co musíte každý den udělat, si časově rozložte, nesnažte se dělat vše najednou a uvědomte si, že v této fázi nezvládnete všechno. Nebojte se říct nahlas, že nejste schopni zvládnout vše, co jste dělali předtím a požádejte rodinu či přátele o pomoc. Netrapte se tím, že nezvládnete tolik, tímto stavem prošlo mnoho dalších lidí před vámi. Po jídle klidně nechejte nádobí ve dřezu a vraťte se k němu až po nějaké době. Volte oděvy, které se snadno oblékají a při oblékání klidně seďte.
  • Pokuste se upravit své spánkové návyky. Dostatek kvalitního spánku je pro zmírnění únavy velmi důležitý. Spěte v zatemněné, vyvětrané a klidné místnosti, pokud je to možné, usínejte a vstávejte ve stejnou dobu. Před spánkem nepijte povzbuzující nápoje (kávu, kakao, kolu) ani alkohol, neusínejte u televize. Máte-li v noci hlad, snězte před spaním něco lehkého.

    Naučte se a využívejte k navození spánku relaxační techniky. Pokud vám kvalitu nočního spánku narušuje odpolední siesta, pokuste se ji z denního programu vyřadit.

Zdroj: Jak žít s mnohočetným myelomem. Informace pro nemocné a ty, kteří o ně pečují. Druhé, upravené vydání. Vydala: Česká myelomová skupina, nadační fond; International Myeloma Foundation; 2017.

Při chemoterapii mohu snáze vznikat různé infekce. Je to způsobeno tím, že cytostatika svým působením na kostní dřeň mohou snižovat počet bílých krvinek (leukocytů), které mají za úkol s infekcemi bojovat. Infekce se může projevit kdekoliv v těle, včetně vašich úst, kůže, plic, močových cest, konečníku a dalších míst.

Onkologicky nemocní mohou mít také plísňové infekce. Začíná obvykle v dutině ústní jako bílé povláčky, později může infekce přejít na jícen a vyvolat v něm bolestivý zánět. Proto pacient, který v ústech objeví bělavé povláčky, by měl ihned navštívít některého ze svých lékařů, který mu ihned podá protiplísňovou léčbu, vyšetří krevní obraz a na dalším postupu se domluví s lékaři specializovaného centra.

Co můžete dělat, abyste snížili riziko infekce

  • Umývejte si ruce v průběhu dne velmi často, zvláště dobře si ruce umývejte před jídlem, před a po použití záchodu.
  • Umývejte si oblast konečníku jemně, ale důsledně nedráždivým mýdlem nebo jen vodou po každé stolici. Je-li tato oblast podrážděná nebo máte-li hemoroidy (zlatou žílu), informujte o tom sestru nebo lékaře.
  • Důsledně se vyvarujte kontaktu s lidmi, kteří mají přenosná onemocnění, jako je chřipka, nachlazení, dětské infekční nemoci. Vyvarujte se většího shromáždění lidí (divadlo, kino, hromadné dopravní prostředky), vyvarujte se kontaktu se zvířaty.
  • Vyhýbejte se syrovnému jídlu pro možný obsah bakterií a plísní, jako je například syrové ovoce, zelenina, plísňové sýry. Ovoce a zeleninu řádně omývejte, nejlépe je jíst takový typ ovoce a zeleniny, které je možné oloupat.
  • Dávejte pozor, abyste si neporanili kůži pří stříhání nehtů.
  • Dávejte pozor, abyste se neporanili při používání nůžek, jehel, nožů nebo jiných ostrých předmětů.
  • K holení používejte výhradně elektrický holicí strojek, abyste předešli poranění kůže.
  • Používejte měkký zubní kartáček, abyste si neporadnili dásně.
  • Nemačkejte si vřídky na kůži, zvláště v obličeji (uhry).
  • Sprchujte se denně vlažnou (ne horkou) vodou. Kůži ručníkem netřete, zlehka ji masírujte poklepáváním.
  • Používejte krém nebo olej ke změkčení a zvláčnění kůže, pokud ji máte suchou nebo hrubou.
  • Drobná poranění, jako škrábnutí, odření nebo říznutí omyjte teplou vodou a mýdlem a desinfikujte (jodem nebo jiným antiseptikem).
  • Při uklízení, práci s rostlinami nebo zvířaty používejte ochranné rukavice.
  • Jakékoliv očkování může být provedeno jen se souhlasem vašeho ošetřujícího lékaře.

Zdroj: Vorlíček J, Adam Z, Šmardová L, Vorlíčková H. Chemoterapie a Vy. Rady pro nemocné léčené chemoterapií. 2007, Brno.

Potíže s ledvinami se u nemocných s myelomem mohou projevit z několika důvodů. K zásadním patří samotné onemocnění a některé léky, používané při léčbě myelomu. Některým potížím můžete předejít tím, že budete dostatečně pít. V případě užívání některých léků vás na dodržování pitného režimu upozorní i váš ošetřující lékař. I když je to někdy těžké, nepodceňujte jeho doporučení. Dostatek tekutin zajišťuje nejen látkovou výměnu v organismu, ale také vylučování škodlivých látek z těla. Naopak jejich nedostatek může zvyšovat vaši únavu, pokles fyzické výkonnosti nebo dokonce poruchy koncentrace.

Zdroj: Vorlíček J, Adam Z, Šmardová L, Vorlíčková H. Chemoterapie a Vy. Rady pro nemocné léčené chemoterapií. 2007, Brno.

Co můžete udělat, abyste své ledviny chránili před poškozením

Dbejte na dostatečný příjem tekutin a zkuste denně vypít 2–3 litry vody (pokud jste na dialýze, promluvte si se sestrou nebo lékařem).


CP-354817

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak řeknu svým blízkým, že jsem onemocněl(a)?
Onemocnění mnohočetným myelomem se netýká jen pacienta, ale postihuje páry, rodiny, přátele. Složité pocity a změny životního stylu, které po sdělení diagnózy následují, mohou být zdrcující i pro rodinné příslušníky.
Další způsoby podpory
K dispozici je mnoho léků a některé přináší úlevu od bolesti. Různé léky Vám mohou pomoci cítit se lépe a snadněji přijmout stres a pocity deprese nebo negativity. Buďte otevření k různým formám pomoci.
Pohybová aktivita
Pohyb je každodenní součástí životního stylu mnoha lidí. Pravidelný pohyb napomáhá udržovat vaše tělo v kondici, zároveň může posilovat vaši psychickou i fyzickou pohodu. Zlepšování svalové síly je také důležité pro snižování tlaku na kosti.
Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson