Léčebné postupy

Léčebné postupy

Volba medikace závisí na tom, zda chceme léčit náhlé zhoršení nebo udržovat remisi (prevence náhlých zhoršení) a zajistit prevenci poškození orgánů (střev).

K dispozici je řada léčebných postupů, které mají všechny společný cíl – potlačení zánětu. S touto léčbou můžeme dosáhnout úspěšné úlevy a kontroly běžných příznaků choroby. V případě podezření na bakteriální infekci nebo výskytu bolesti lze použít antibiotika nebo analgetika.
Protizánětlivé léky (kortikosteroidy). Většina pacientů s Crohnovou chorobou dostává v případě zhoršení protizánětlivé léky.
Imunomodulátory. Tato třída léků upravuje aktivitu imunitního systému.

Biologická léčba se používá již více než 100 let. Biologickou léčbou jsou také inzulín a očkování. Říká se jim biologická, protože na rozdíl od chemických léčivých látek se vyrábí z lidských nebo živočišných proteinů. Již více než deset let se úspěšně používají biologické léky při léčbě nemocí souvisejících s přehnanou reakcí imunitního systému. Biologická léčba funguje tak, že zacílí na molekuly vyvolávající zánět v gastrointestinálním traktu a sníží tak zánět. Díky vysoké účinnosti vyvolávají a udržují remisi. Při léčbě Crohnovy choroby je k dispozici několik možností biologické léčby. Pacienti dostávají podle typu léčby biologické léky ve formě podkožních injekcí nebo infúzí, doma nebo v nemocničním zařízení. Před nasazením biologické léčby je nutné vyloučit určité choroby, zejména některé infekce, a je nutné zkontrolovat určité laboratorní hodnoty.
Antibiotika Pomáhají při léčbě abscesů a snížení sekrece z píštělí. Předepisují se také při závažných infekcích.
Potravinové doplňky Potravinové doplňky se mohou doporučovat u pacientů s podvýživou a/nebo s deficity minerálů, vitamínů a dalších důležitých výživných látek.

EM-08061

Mohlo by vás zajímat