Zdravé jídlo a pití

In this page

  Fyzická aktivita

  Váš lékař nebo výživový poradce Vám může pomoci se sestavením stravovacích doporučení podle Vašich potřeb.

  Čím pečlivěji si budete jídlo připravovat, tím více živin a vitamínů si uchová. Dušená a v páře vařená jídla jsou vhodnější než pečená. Z důvodu chronického zánětu trávicího traktu může Vaše tělo vstřebávat potravu v omezené míře. Při správné stravě a pečlivě připravených jídlech dokážete tyto problémy zmírnit.

  Problémům můžete ulevit dodržováním určitých jednoduchých pravidel. Vyhýbejte se kyselým, horkým nebo příliš studeným jídlům a kořeněnému a tučnému jídlu. Nedoporučuje se ani nadměrná konzumace syrových potravin nebo cereálních výrobků (například celozrnného chleba).

  Alfa a omega: zdravé jídlo a pití

  Alfou a omegou zdravé stravy je dostatečný přísun tekutin. Dospělý by měl vypít nejméně 1,5 až 2 litry tekutin denně. Při Crohnově chorobě to může být více během zhoršení, zvlášť při průjmu.

  Prevence ztráty tekutin – dbejte na hydrataci. Kromě zdravé stravy dbejte na to, abyste dostatečně pili. Konkrétně při zhoršeních byste měli pít více než dva litry tekutin, což je více než potřebuje zdravý člověk.

  Perlivé, sladké nebo kyselé nápoje (např. šťávy z citrusového ovoce a limonády) a přílišná konzumace kávy může vést k dalším problémům.

  Lékaři doporučují pití nesycených minerálních vod, slabých čajů a nekyselých ovocných a zeleninových džusů. Patří sem nápoje jako banánový nebo broskvový džus nebo heřmánkový čaj.

  Obecný zákaz alkoholu?

  Lidé, kteří si vychutnávají sklenku vína nebo piva, si mohou oddychnout. U Crohnovy choroby neplatí žádný obecný zákaz konzumace alkoholu. Měli byste však pít pouze rozumné množství alkoholu při určitých příležitostech.

  Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson